poniedziałek, 27 lipca 2015

PODSTĘPNA TARCZYCA




Aby nie nadwyrężać Twojej cierpliwości postaram się opisać problem w diagnozowaniu chorób tarczycy jak najkrócej, choć musisz wiedzieć, że na ten temat powstało już wiele książek. Wartą polecenia jest przede wszystkim książka Izabelli Wentz „ Zapalenie tarczycy Hashimoto”.

„ Tarczyca jest gruczołem wewnętrznego wydzielania w kształcie motyla, położonym na szyi poniżej „ jabłka Adama”. Produkuje ona hormony tarczycy, które mają wpływ na funkcje wielu organów ludzkiego ciała.
Hormony tarczycy stymulują metabolizm spożywanych pokarmów, są odpowiedzialne za ekstrakcję witamin i produkcję energii z pokarmów. Są też niezbędne do produkcji innych hormonów, a także odpowiadają za wzrost i różnicowanie układu nerwowego. Tarczyca jest nazywana „ termostatem” naszego organizmu ponieważ utrzymuje stałą temperaturę ciała. Pośrednio tarczyca jest powiązana ze wszystkimi procesami zachodzącymi w ludzkimi organizmie, ponieważ utrzymanie stałe temperatury jest koniecznie , żeby te reakcje przebiegały prawidłowo


Nie trzeba pisać nic więcej. Tarczyca jest bardzo ważnym narządem w naszym organizmie i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.

Co może zatem wskazywać na problemy tarczycy ?
Do klasycznych objawów niedoczynności tarczycy nalezą: zwolniony metabolizm, prowadzący do nadwagi, zaburzenia pamięci, uczucie zimna czy słaba tolerancja niskich temperatur, depresja , zmęczenia, sucha skóra, zaparcia , zanik ambicji, utrata włosów, bóle mięśniowe, sztywność i bóle stawów, utrata włosów z brwi, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, osłabienie.

Na niedoczynności jednak się nie kończy ponieważ coraz częstszym problemem staje się choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy polegające na atakowaniu komórek tarczycy ( i nie tylko ) przez przeciwciała. O chorobach autoimmunologicznych jeszcze nie raz będę pisać jednak w skrócie są to choroby, podczas których dochodzi do zaburzeń układu immunologicznego ( odpornościowego ) gdzie komórki naszego ciała ( przeciwciała ) atakują nasze własne komórki ( np. tarczycy, stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów, trzustki w cukrzycy typu I , przykładów jest o wiele więcej ).

Poza chorobą Hashimoto i niedoczynnością możemy zdiagnozować także nadczynność tarczycy , oraz chorobę Gravesa Basedowa ( także choroba autoimmunologiczna. Hashimoto jest głównie powiązana z niedoczynnością, z kolei Gravesa Basedowa z nadczynnością, choć istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły ).
Nadczynność najczęściej objawiać się może utratą wagi, kołataniem serca, niepokojem, naciekowym wytrzeszczem oczu, drgawkami, nerwowością, zaburzeniami miesiączkowania, zmęczeniem, nietolerancją ciepła , wzmożonym apetytem lub nadmierną utratą włosów.
Co ciekawe coraz częściej zdarzają się przypadki, że niedoczynność przechodzi w nadczynność i na odwrót. Skoki te są wyjątkowo uciążliwe podczas leczenia. Dlatego zapomnij o schemacie nadczynność- chudy, niedoczynność –otyły.

ale.. to, że powyższe objawy nie występują nie musi oznaczać, że Twoja tarczyca jest w pełni sprawna. Dlatego właśnie badania tarczycowe powinny być wykonywane także profilaktycznie, podobnie jak morfologia lub też lipidogram.

Jakie badania wykonywać?

TSH – tu uwaga, ponieważ norma laboratoryjna często wprowadza w błąd. Coraz częściej uważa się, że liczba powyżej 2 może wskazywać na niedoczynność ( kiedy norma laboratoryjna jest ). Pamiętaj także, że TSH nie jest wskaźnikiem pracy tarczycy a pracy przysadki mózgowej, przez którą jest wydzielane. Jednak wpływa na hormony tarczycy, dlatego jest to badanie pomocne przy diagnozowaniu chorób tarczycy.

Ft4 ( tyroksyna )-
wybierając się do laboratorium pamiętaj aby oznaczać WOLNE HORMONY ( ft4, ft3 ). Tyroksyna uznawana jest za prohormon, czyli nieaktywną formę . Aby obliczyć normę można skorzystać z poniższego kalkulatora tarczycowego:
http://www.chorobytarczycy.eu/kalkulator
Ft4 powinno być na poziomie ok. 60 % z zakresu normy . Mniejsza liczba świadczy o niedostatecznym wydzielaniu tego hormonu. Jeśli z kolei wynik przekracza normę może to zasugerować nadczynność tarczycy.

Ft3 ( trójjodotyronina )
– aktywny hormon wpływający na nasz metabolizm. Po przeliczeniu w kalkulatorze powinno być około 80% ( lepiej aby wynik był bliżej górnej granicy ). Trójjodotyronina powstaje między innymi z tyroksyny co nazywa się konwersją. Często poziom ft4 jest w normie jednak pojawia się problem z konwersją co może dawać objawy niedoczynności.
Przeciwciała ( anty TPO, anty TG, anty Trab ) – bardzo rzadko lekarze wydają skierowania na te badania a są one równie ważne co powyższe. Aby w pełni ocenić stan tarczycy należy wykonać badanie na przeciwciała. Jeśli, któreś z wyników wychodzi delikatnie ponad normę to już świadczy o chorobie autoimmunologicznej, która wymaga odpowiedniego podejścia dietetycznego.
USG tarczycy – najczęściej badanie to zleca się po analizie wyżej wymienionych badań. Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia wielkości tarczycy, występowaniu torbieli, wola lub innych zmian.
Przy ataku autoimmunologicznym tarczyca często staje się coraz mniejsza a to wywołuje już cały łańcuch reakcji.
Właśnie dlatego nazwałam tarczycę „ podstępną”. A właściwie jej choroby są podstępne, ponieważ często nie mając objawów nie możemy powiedzieć, że problem nas nie dotyczy. I odwrotnie często wyniki mamy w normie a nasze samopoczucie jasno wskazuje na problem z tarczycą. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście.
Nie myśl także, że jeśli masz niedoczynność tarczycy to nie możesz nic zrobić. Leki to tylko jedno rozwiązanie pomagające w przypadku uporczywych objawów jednak aby pracować nad przyczyną choroby nie może obejść się bez odpowiedniej diety oraz suplementów diety.
A żeby dopasować indywidualny sposób leczenia- POTRZEBNA JEST ODPOWIEDNIA DIAGNOZA!

Poniżej mała ściąga :)
Stężenie TSH
Stężenie  T4
Stężenie T3
Interpretacja
Wysokie
Prawidłowe
Prawidłowe
Skąpo objawowa niedoczynność tarczycy
Wysokie
Niskie
Niskie lub prawidłowe
Niskie
Prawidłowe
Prawidłowe
Skąpo objawowa nadczynność tarczycy
Niskie
Wysokie lub prawidłowe
Wysokie lub prawidłowe
Niskie
Niskie lub prawidłowe
Niskie lub prawidłowe
Choroba niezwiązana z tarczycą, rzadko występująca przysadkowa (wtórna) niedoczynność tarczycy
Źródło [ www.labtestsonline.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz